Drabinka gimnastyczna oferuje wiele możliwości ćwiczeń. Ten wszechstronny sprzęt do ćwiczeń może być używany w pomieszczeniach i na zewnątrz, i jest szczególnie korzystny dla tych, którzy mają problemy z utrzymaniem prawidłowej postawy. Gimnastyczne drążki ścienne pracują mięśnie pleców, ramion i brzucha. Możliwość zawieszenia się na szczycie drabinki gimnastycznej rozluźnia napięte plecy i pomaga poprawić postawę. To sprawia, że jest to pomocny element domowej siłowni dla starszych członków rodziny.

Historia drabinki gimnastycznej

Historia drabinki gimnastycznej sięga końca 1700 roku, kiedy to Johann Jakob Du Toit wprowadził drabinkę skośną do wychowania fizycznego. Du Toit opowiadał się za wchodzeniem na drabinkę z ręki na nogę lub huśtaniem się od spodu. Gimnastycy, którzy chcieli być w stanie wspiąć się na drabinkę z ręki na nogę i wejść na drabinkę bez użycia rąk, mogli ćwiczyć technikę znaną jako “snake climbing”.

Nowoczesne drabiny gimnastyczne są znacznie różne od tych naszych przodków. W późnym XVIII wieku, gigantyczne drabiny ramowe  były normą.  Powstały w 1826 roku program lekcyjny sali gimnastycznej w Round Hill School w Bostonie pokazuje użycie pionowych drabinek. Była to szkoła eksperymentalna, w której w sobotnie popołudnia uczono biegania, skakania i wspinania się.

Inne popularne drabinki gimnastyczne to modele szwedzkie i duńskie. Mają one 6′ wysokości i wytrzymują ciężar ponad 300 funtów. Wymagają tylko kilka śruby dołączać one ściana, i mogą być szybkim i łatwym montażem. Z odrobiną wiedzy, każdy może złożyć szwedzką lub duńską drabinę. Tak więc, niezależnie od tego, jakie są Twoje cele związane z kondycją fizyczną, drabinka gimnastyczna jest niezbędnym elementem domowej siłowni.

Dzieci też mogą używać drabinki do ćwiczeń!

Inną odmianą tradycyjnej drabinki jest deska kampusowa tzw Campus. Stworzona w siłowni kampusu uniwersyteckiego, zastępuje szczeble gzymsami, które symulują powierzchnie naturalnych skał. Drabinka gimnastyczna ze sznurkiem zamiast szczebli to zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Jej regulowane szczeble pozwalają dzieciom dostosować wysokość drabiny do ich możliwości fizycznych. Ważne jest, aby nadzorować i pomagać dzieciom w ćwiczeniach, aby uniknąć urazów.

Dla dzieci należy dobrać taką drabinkę gimnastyczną, która jest wystarczająco wytrzymała, aby dzieci mogły z niej korzystać, ale nadal wystarczająco bezpieczna, aby mogły się nią posługiwać. Trzeba pomyśleć gdzie drabinka dla dzieci będzie zamontowana i upewnić się, że zestawie znajdują się karabińczyki do przymocowania do drzewa, ramy lub sufitu. Najpopularniejsza drabinka gimnastyczna może być używana w pomieszczeniach lub na zewnątrz, pod nadzorem osoby dorosłej.